Povíme vám příběh o jednom výjimečném místě, o jedné úctyhodné osobnosti a nově zasazených stromech, které jsou důkazem dobré vůle i symbolem tradice, potkávání a harmonie.
Jako rodáci z Františkových Lázní bez ustání křižujeme Karlovarským krajem a hledáme nejkrásnější výletní místa, která jsou často zapomenutá nebo se jim dostává míň pozornosti, než si zaslouží. Jedním z takových je areál Maria Loreto s poutním kostelem svatého Ducha ze 17. století. Najdete ho na romantickém kopci nad vesničkou Starý Hrozňatov (asi 5 km od Chebu, nedaleko hranic Česka a Německa).


Z hrozňatovské návsi vystoupáte na kopec vzrostlou alejí, dojedete sem i na kole či autem (k dispozici je parkoviště přímo u vstupu do areálu Maria Loreto). Nečekejte však opulenci. Maria Loreto je skromné, tiché místo, má ale svoji neopakovatelnou, tak trochu posvátnou atmosféru. Až se pokocháte barokní architekturou a souborem soch na nádvoří, doporučujeme si odpočinout při pikniku. Zažijete tu překrásné západy slunce s panoramatickými výhledy do všech světových stran, skvěle se tu pouštějí draci, v zimě se tady báječně sáňkuje.

V areálu Maria Loreto najdete taky pamětní desku s podobiznou a textem: „K 90. narozeninám Antonínu Hartovi (1914–2004), zachránci Lorety“. Když jsme se o příběh rodáka z údolí pod Loretou začali zajímat, byli jsme víc než překvapení. Syn hrnčíře a čerstvý inženýr Anton Hart musel v roce 1940 narukovat a byl odvelen na ruskou frontu, kde byl o tři roky později raněn. Slíbil si, že když se v pořádku vrátí domů, vdechne nový život místu, kde byl pokřtěn a kam pravidelně chodil s rodiči. Po návratu z války v roce 1946 ale patřil k početné skupině původních obyvatel pohraničí, kteří byli odsunuti dál za hranice. Na rodný kout však nikdy nezapomněl, ba naopak, po revoluci v roce 1990 odstartoval celkovou rekonstrukci Lorety a díky němu se začala psát nová kapitola poutního místa. Za své snahy získal mnohá ocenění, obdržel čestné občanství města Cheb, v roce 2003 mu papež Jan Pavel II. udělil rytířský kříž papeže svatého Silvestra.
Jeho odkaz a snaha o zvelebení místa ale žije dodnes, pokračuje a sune se zelenou krajinou dál a dál. Od tradičního poutního místa Maria Loreto se totiž můžete vydat přeshraniční cestou z Hrozňatova do sousedního Mammersreuthu po Stezce Ing. Antona Harta, nebo jednoduše po „Hartově stezce“.

Tříkilometrová cesta mezi poli nyní zažívá svou renesanci a rozkvétá díky spolku Chebsko za klima. Skvělá organizace čítá členy z řad občanů a přátel Chebu i dalších obcí na Chebsku, kteří se rozhodli být aktivní v problematice změn klimatu. Ve spojení s Nadací Via, městem Cheb a také díky dárcovské kampani, do které jsme se jako značka KVETU zapojili, se první listopadový víkend sešlo několik desítek dobrovolníků, mladí turisté i zdejší pamětníci, rodiče malých i velkých dětí, učitelé, studenti, Češi i Němci, aby společnými silami vysadili vzrostlé stromky. Na brigádě jsme sázeli dvě pečlivě vybrané odrůdy pro zdejší krajinu: třešeň ptačí a javor babyka.
Těšíme se, až stromořadí na jaře vykvete. Děkujeme všem, kteří přiložili ruku k dílu. Děkujeme organizaci Chebsko za klima, že nás přibrala do party. Pro nás v KVETU má sázení stromů, keřů, divokých luk či bylin velký smysl a z vlastní zkušenosti víme, že objevení téměř zapomenutého může nakopnout k novým činům.
