Naše projekty: Hartova stezka

Naše projekty: Hartova stezka

Povíme vám příběh o jednom výjimečném místě, o jedné úctyhodné osobnosti a nově zasazených stromech, které jsou důkazem dobré vůle i symbolem tradice, potkávání a harmonie. 

Jako rodáci z Františkových Lázní bez ustání křižujeme Karlovarským krajem a hledáme nejkrásnější výletní místa, která jsou často zapomenutá nebo se jim dostává míň pozornosti, než si zaslouží. Jedním z takových je areál Maria Loreto s poutním kostelem svatého Ducha ze 17. století. Najdete ho na romantickém kopci nad vesničkou Starý Hrozňatov (asi 5 km od Chebu, nedaleko hranic Česka a Německa).Z hrozňatovské návsi vystoupáte na kopec vzrostlou alejí, dojedete sem i na kole či autem (k dispozici je parkoviště přímo u vstupu do areálu Maria Loreto). Nečekejte však opulenci. Maria Loreto je skromné, tiché místo, má ale svoji neopakovatelnou, tak trochu posvátnou atmosféru. Až se pokocháte barokní architekturou a souborem soch na nádvoří, doporučujeme si odpočinout při pikniku. Zažijete tu překrásné západy slunce s panoramatickými výhledy do všech světových stran, skvěle se tu pouštějí draci, v zimě se tady báječně sáňkuje.


V areálu Maria Loreto najdete taky pamětní desku s podobiznou a textem: „K 90. narozeninám Antonínu Hartovi (1914–2004), zachránci Lorety“. Když jsme se o příběh rodáka z údolí pod Loretou začali zajímat, byli jsme víc než překvapení. Syn hrnčíře a čerstvý inženýr Anton Hart musel v roce 1940 narukovat a byl odvelen na ruskou frontu, kde byl o tři roky později raněn. Slíbil si, že když se v pořádku vrátí domů, vdechne nový život místu, kde byl pokřtěn a kam pravidelně chodil s rodiči. Po návratu z války v roce 1946 ale patřil k početné skupině původních obyvatel pohraničí, kteří byli odsunuti dál za hranice. Na rodný kout však nikdy nezapomněl, ba naopak, po revoluci v roce 1990 odstartoval celkovou rekonstrukci Lorety a díky němu se začala psát nová kapitola poutního místa. Za své snahy získal mnohá ocenění, obdržel čestné občanství města Cheb, v roce 2003 mu papež Jan Pavel II. udělil rytířský kříž papeže svatého Silvestra.

Jeho odkaz a snaha o zvelebení místa ale žije dodnes, pokračuje a sune se zelenou krajinou dál a dál. Od tradičního poutního místa Maria Loreto se totiž můžete vydat přeshraniční cestou z Hrozňatova do sousedního Mammersreuthu po Stezce Ing. Antona Harta, nebo jednoduše po „Hartově stezce“.


Tříkilometrová cesta mezi poli nyní zažívá svou renesanci a rozkvétá díky spolku Chebsko za klima. Skvělá organizace čítá členy z řad občanů a přátel Chebu i dalších obcí na Chebsku, kteří se rozhodli být aktivní v problematice změn klimatu. Ve spojení s Nadací Via, městem Cheb a také díky dárcovské kampani, do které jsme se jako značka KVETU zapojili, se první listopadový víkend sešlo několik desítek dobrovolníků, mladí turisté i zdejší pamětníci, rodiče malých i velkých dětí, učitelé, studenti, Češi i Němci, aby společnými silami vysadili vzrostlé stromky. Na brigádě jsme sázeli dvě pečlivě vybrané odrůdy pro zdejší krajinu: třešeň ptačí a javor babyka. 

Těšíme se, až stromořadí na jaře vykvete. Děkujeme všem, kteří přiložili ruku k dílu. Děkujeme organizaci Chebsko za klima, že nás přibrala do party. Pro nás v KVETU má sázení stromů, keřů, divokých luk či bylin velký smysl a z vlastní zkušenosti víme, že objevení téměř zapomenutého může nakopnout k novým činům.

Zpět na blog
 • Mandlový olej nikdy nezklame!

  Mandlový olej nikdy nezklame!

  Hledáte ten pravý olej na pleť? Mandlový olej nikdy nezklame! O zázračné síle olejů jste jistě již slyšeli, ale dnes bychom Vám rádi představili jeden výjimečný, který bude vaším společníkem...

  Mandlový olej nikdy nezklame!

  Hledáte ten pravý olej na pleť? Mandlový olej nikdy nezklame! O zázračné síle olejů jste jistě již slyšeli, ale dnes bychom Vám rádi představili jeden výjimečný, který bude vaším společníkem...

 • 5 důvodů, proč používat ceramidy

  5 důvodů, proč používat ceramidy

  Už jste o nich slyšeli? Ceramidy se přirozeně vyskytují v naší pokožce a jsou absolutně nezbytné pro její zdraví a kvalitu. 

  5 důvodů, proč používat ceramidy

  Už jste o nich slyšeli? Ceramidy se přirozeně vyskytují v naší pokožce a jsou absolutně nezbytné pro její zdraví a kvalitu. 

1 z 2