Síla bylin - jaké se hodí pro vaši pleť?

Síla bylin - jaké se hodí pro vaši pleť?

Pokožka každého z nás je jedinečná a má svá specifika. Někdo s nimi dokonce bojuje celý život. A tak hledáme různá řešení, jak dosáhnout zdravého a krásného vzhledu. Přitom odpověď může být jednoduchá - příroda nám nadělila spoustu rostlin, bylin a plodů, které umí doslova zázraky. Jaké to jsou a které se hodí pro váš typ pleti?


Akné a mastná pleť


Akné umí pěkně potrápit a zdaleka se netýká jenom dospívajících. Často ho provází bolestivá zanícení a mastná pleť. V takovém případě je silným pomocníkem heřmánek pravý. Tato jemná bylinka citlivě vysušuje, hojí a zklidňuje pleť, lze ji použít i na zanícené pupínky nebo mokvající rány. Určitě se vyplatí po něm sáhnout nejen v akutních případech, s ním budete mít nad akné a pocity mastné pokožky napůl vyhráno. Maminky jistě znají i další bylinku, hojně se používá v péči o nejmenší. Měsíček lékařský pleť nejen krásně vyčistí, ale také jemně vysuší a zahojí podrážděnou mastnou pokožku. Zklidňujícími účinky je známá i meduňka, pomáhá skvěle nejen na nervy, ale působí protizánětlivě i na naši pleť. Mezi méně známé bylinky v boji proti mastné pleti patří i mateřídouška, třezalka, šalvěj, tymián nebo máta. Při akutních potížích je ideální použít bylinky ve formě odvaru a aplikovat přímo na pleť. Vhodné jsou ale i pleťové masky nebo vody s jejich obsahem. Příjemná je parní bylinková koupel, která krásně otevře a vyčistí póry.


Suchá a citlivá pleť


Někteří lidé nemají suchou pokožku jenom v zimě a pocit nepříjemného pnutí pleti je trápí celoročně. V takovém případě jsou nejlepšími pomocníky rostlinné oleje a másla. Mezi nejznámější patří bambucké máslo. Tento zázrak pochází z Afriky a získává se z ořechů jejichž jemnou vůni si uchovává. Jeho největším pozitivem je, že pokožku sice promastí, ale nezanechá na ní nepříjemný povlak. Krásně ji vyživuje, zvyšuje její pružnost a regeneruje. Stejně tak prospěšný je i mandlový olej. Ten láká hlavně svou lehkostí, po rozetření se totiž rychle vpije do pokožky a zanechá ji krásně hydratovanou a vyživenou. Trochu méně známým pomocníkem je meruňkový olej. Jeho účinky jsou téměř zázračné, důkladně hydratuje, ale nemastí a navrací pokožce pružnost. A co bylinky a rostlinky? Pokud hledáte vhodnou pleťovou masku, krém nebo vodu, s růží, jasmínem nebo levandulí určitě nešlápnete vedle.


Zralá pleť


I zralá pleť má svá specifika, může to být citlivost, pocit mastnoty nebo naopak vysušení. I přesto nejčastěji bojujeme s vráskami, a to i přesto, že mohou být krásné. Stejně tak jako u suché a citlivé pokožky jsou pro zralou pleť vhodné nejrůznější oleje. Mezi takové patří hroznový olej, který není tolik populární jako jiné olejíčky, ale zato umí zázraky. Pomáhá udržet pokožku hydratovanou a navrací jí pružnost, čímž předchází předčasnému stárnutí. Potěší i bojovníky s vráskami, protože pleť šetrně vyhlazuje. Podobné účinky má meruňkový olej, který kromě pružnosti a hydratace dodává unavené pleti energii. Za vyzkoušení ale jistě stojí i jojobový, arganový, kokosový nebo mandlový olej. Pro péči o zralou pokožku nicméně nemusíme chodit daleko za hranice našich lesů a hájů, velmi přínosný je totiž také šípek, mrkev (doporučujeme i ve formě oleje), fialka nebo divizna. Velmi příjemným způsobem, jak se starat o zralou pokožku mohou být bylinné zábaly v kombinaci s lahodným čajem nebo sklenkou vody. Pro zralou pleť je totiž nejdůležitější hydratace. 

Zpět na blog
 • Mandlový olej nikdy nezklame!

  Mandlový olej nikdy nezklame!

  Hledáte ten pravý olej na pleť? Mandlový olej nikdy nezklame! O zázračné síle olejů jste jistě již slyšeli, ale dnes bychom Vám rádi představili jeden výjimečný, který bude vaším společníkem...

  Mandlový olej nikdy nezklame!

  Hledáte ten pravý olej na pleť? Mandlový olej nikdy nezklame! O zázračné síle olejů jste jistě již slyšeli, ale dnes bychom Vám rádi představili jeden výjimečný, který bude vaším společníkem...

 • 5 důvodů, proč používat ceramidy

  5 důvodů, proč používat ceramidy

  Už jste o nich slyšeli? Ceramidy se přirozeně vyskytují v naší pokožce a jsou absolutně nezbytné pro její zdraví a kvalitu. 

  5 důvodů, proč používat ceramidy

  Už jste o nich slyšeli? Ceramidy se přirozeně vyskytují v naší pokožce a jsou absolutně nezbytné pro její zdraví a kvalitu. 

1 z 2