Síla bylin - jaké se hodí pro vaši pleť?

Síla bylin - jaké se hodí pro vaši pleť?

Pokožka každého z nás je jedinečná a má svá specifika. Někdo s nimi dokonce bojuje celý život. A tak hledáme různá řešení, jak dosáhnout zdravého a krásného vzhledu. Přitom odpověď může být jednoduchá - příroda nám nadělila spoustu rostlin, bylin a plodů, které umí doslova zázraky. Jaké to jsou a které se hodí pro váš typ pleti?

Heřmánek pravý


Akné a mastná pleť

Akné umí pěkně potrápit a zdaleka se netýká jenom dospívajících. Často ho provází bolestivá zanícení a mastná pleť. V takovém případě je silným pomocníkem heřmánek pravý. Tato jemná bylinka citlivě vysušuje, hojí a zklidňuje pleť, lze ji použít i na zanícené pupínky nebo mokvající rány. Určitě se vyplatí po něm sáhnout nejen v akutních případech, s ním budete mít nad akné a pocity mastné pokožky napůl vyhráno. Maminky jistě znají i další bylinku, hojně se používá v péči o nejmenší. Měsíček lékařský pleť nejen krásně vyčistí, ale také jemně vysuší a zahojí podrážděnou mastnou pokožku. Zklidňujícími účinky je známá i meduňka, pomáhá skvěle nejen na nervy, ale působí protizánětlivě i na naši pleť. Mezi méně známé bylinky v boji proti mastné pleti patří i mateřídouška, třezalka, šalvěj, tymián nebo máta. Při akutních potížích je ideální použít bylinky ve formě odvaru a aplikovat přímo na pleť. Vhodné jsou ale i pleťové masky nebo vody s jejich obsahem. Příjemná je parní bylinková koupel, která krásně otevře a vyčistí póry.

Měsíček lékařský


Suchá a citlivá pleť
Někteří lidé nemají suchou pokožku jenom v zimě a pocit nepříjemného pnutí pleti je trápí celoročně. V takovém případě jsou nejlepšími pomocníky rostlinné oleje a másla. Mezi nejznámější patří bambucké máslo. Tento zázrak pochází z Afriky a získává se z ořechů jejichž jemnou vůni si uchovává. Jeho největším pozitivem je, že pokožku sice promastí, ale nezanechá na ní nepříjemný povlak. Krásně ji vyživuje, zvyšuje její pružnost a regeneruje. Stejně tak prospěšný je i mandlový olej. Ten láká hlavně svou lehkostí, po rozetření se totiž rychle vpije do pokožky a zanechá ji krásně hydratovanou a vyživenou. Trochu méně známým pomocníkem je meruňkový olej. Jeho účinky jsou téměř zázračné, důkladně hydratuje, ale nemastí a navrací pokožce pružnost. A co bylinky a rostlinky? Pokud hledáte vhodnou pleťovou masku, krém nebo vodu, s růží, jasmínem nebo levandulí určitě nešlápnete vedle.

Meruňky


Zralá pleť
I zralá pleť má svá specifika, může to být citlivost, pocit mastnoty nebo naopak vysušení. I přesto nejčastěji bojujeme s vráskami, a to i přesto, že mohou být krásné. Stejně tak jako u suché a citlivé pokožky jsou pro zralou pleť vhodné nejrůznější oleje. Mezi takové patří hroznový olej, který není tolik populární jako jiné olejíčky, ale zato umí zázraky. Pomáhá udržet pokožku hydratovanou a navrací jí pružnost, čímž předchází předčasnému stárnutí. Potěší i bojovníky s vráskami, protože pleť šetrně vyhlazuje. Podobné účinky má meruňkový olej, který kromě pružnosti a hydratace dodává unavené pleti energii. Za vyzkoušení ale jistě stojí i jojobový, arganový, kokosový nebo mandlový olej. Pro péči o zralou pokožku nicméně nemusíme chodit daleko za hranice našich lesů a hájů, velmi přínosný je totiž také šípek, mrkev (doporučujeme i ve formě oleje), fialka nebo divizna. Velmi příjemným způsobem, jak se starat o zralou pokožku mohou být bylinné zábaly v kombinaci s lahodným čajem nebo sklenkou vody. Pro zralou pleť je totiž nejdůležitější hydratace. 

Mandloň


Ostatně, vyzkoušejte měsíčkový, mandlový, hroznový nebo meruňkový olej rovnou sami.