Herbář

 • Zelená káva

  Kdo by nemiloval kávu… Pokud ale opravdu patříte ke skupině lidí, kterou šálek voňavé kávy nepotěší, možná vás zaujme alespoň káva zelená. Nejedná se o speciální odrůdu, která by se třeba více blížila čaji, je to pouze „obyčejná“ káva před upražením. Zelená káva se proslavila hlavně jako pomocník při hubnutí, nepražená totiž obsahuje mnohem více kyseliny chlorogenové, která má prý antidiabetický efekt. (Žádná studie to ale zatím zcela nepotvrdila.) Nicméně tato kyselina má ale také protizánětlivé a antioxidační účinky, takže má nepopiratelně kladný vliv na náš organismus. Zelená káva stimuluje a podporuje detoxikaci organismu. Takže jistě stojí za vyzkoušení.

 • Guarana

  Magická rostlina pocházející z deštných pralesů je známá hlavně svými pozitivními energizujícími účinky. Mezi domorodými kmeny se ale dlouho používala jako lék na nejrůznější neduhy, je totiž plná antioxidantů a stimulantů. Mezi nejznámější určitě patří kofein. Guarana se používá i při dietách, snižuje chuť k jídlu a dokonce působí i jako afrodiziakum. Jejím největším kouzlem ale zůstává, že je nositelem energie. Pomáhá při únavě, podporuje paměť, pozornost, soustředění, bdělost a mozkovou činnost. Guarana je ideální vzpruhou pro každého, kdo potřebuje dodat sílu a podpořit imunitu.

 • Měsíček lékařský

  Už naše babičky chodívaly sbírat květy měsíčku lékařského, moc dobře totiž věděly, že jeho léčivé účinky působí blahodárně na děti i dospělé. Můžete ho pěstovat i dnes na své zahrádce, měl by růst na slunném místě - ne nadarmo se měsíčku lidově říká sluníčko. Dříve se používal na léčbu nejrůznějších problémů. Byl to tak trochu lék na všechno. Má totiž protizánětlivé účinky, je hojivý, zklidňující a lze použít k regeneraci pokožky. Můžeme ho použít taky na hojení ran, při ekzémech, popáleninách, na namožené svalstvo, na opruzeniny, štípance a mnohem víc. Tento citlivý pomocník by vám doma určitě neměl chybět. 

 • Maca

  Tato prastará bylinka je dalším ze zdrojů energie. Existuje hned několik odrůd, přičemž její účinky se maličko liší. Co ale mají společného? Maca pomáhá udržovat vitalitu organismu, velmi příznivě proto působí na odolnost. Dodá energii, zlepšuje náladu, koncentraci, paměť a dokonce má pozitivní vliv na plodnost. Látky obsažené v mace totiž mají pozitivní vliv na hormonální rovnováhu. Maca se konzumuje v mnoha formách, podobná je nejvíce kořenové zelenině a dříve se zpracovávala jako běžná potravina. Maca je plná vitamínů, aminokyselin a minerálů. Tato zázračná bylinka s výživnými kořeny je úžasným doplňkem při péči o tělo i mysl.

 • Třapatka nachová

  ... neboli Echinacea je známá také jako přírodní antibiotikum. Je vhodná při léčbě různých zánětů, virových a bakteriálních onemocnění, ale i při akutních bolestech. Je tedy dokonalým doplňkem při podpoře imunitního systému. Její blahodárné účinky se využívají v lékárenství v nejrůznějších formách, od tablet až po tinktury. Po echynacee můžete sáhnout při chřipce, nachlazení, ale i při kožních problémech jako je akné nebo ekzém. Echinacea je další z řady bylinek, které jsou všelékem a pomohou nám nejen s nejrůznějšími neduhy, ale hlavně nás jich dokáží vyvarovat. 

 • Eleuterokok ostnitý

  Při snaze vyslovit jméno tohoto keře se sice ne jednomu z nás láme jazyk, ale ve skutečnosti jsou jeho vlastnosti pozitivní. Přezdívá se mu také sibiřský ženšen a jeho vliv na lidský organismus má veskrze pozitivní dopad. Napomáhá nám totiž bránit se každodennímu stresu a nepříznivým vlivům jako jsou nachlazení, virová onemocnění a další vnější činitelé. Je tedy skvělým parťákem během chřipkových sezón a zimního období. Ze sibiřského ženšenu využíváme jeho kořen, který je bohatý na látky pomáhající snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Obecně sušený kořen přispívá na zlepšení celého metabolismu. Tím ale jeho silné stránky nekončí, tento ženšen má i příznivé účinky na funkce mozku, působí antidepresivně a i na centrální nervovou soustavu.

 • Černý česnek

  Jemná a nearomatická verze česneku je zázračnou vzpruhou pro imunitu. Černý česnek vzniká procesem podobným fermentaci, kdy po dobu několika týdnů "zraje" a nabírá na síle v kontrolovaných podmínkách za použití tepla a vlhkosti. Výsledkem je všestranný elixír zdraví, který posiluje imunitu, je bohatý na antioxidanty, vitamíny, minerály a má pozitivní vliv na naše celkové zdraví. Černý česnek se často využívá i v gastronomii, od klasického kuchyňského česneku se totiž liší nejen barvou, ale i chutí. Narozdíl od klasického česneku je ten černý nasládlý, není ostrý, štiplavý ani nepříjemně aromatický.

 • ilustrovaný zelený čaj

  Zelený čaj

  Mezi čajaři je zelený čaj asi jeden z nejoblíbenějších. Pravděpodobně proto, že má povzbudivé účinky a pomůže zamávat s únavou. Tam ale síla zeleného čaje zdaleka nekončí. Druhů zeleného čaje je nespočet, ve staré Číně dokonce věřili, že má blahodárné účinky úplně na všechno. Primárně proto, že jsou zelené čaje antioxidační, mají protizánětlivé účinky, pomáhají vyrovnat hladinu cukru v krvi, při zápachu z úst, ale mají i kladný vliv na srdeční aktivitu a mluví se dokonce o jejich pozitivních účincích při demenci nebo Alzheimerově chorobě. Zelený čaj je jedním ze základních pomocníků, jeho pozitivní vliv na lidský organismus se potvrzuje už po staletí. 

Ilustrace pro Kvetu vytvořila Martina Marešová.